top of page

Video Analitik

     Video analiz yazılımı kullanılarak video gözetim akışlarının gerçek zamanlı olarak izlenmesi yoluyla toplanan iş zekası, ilgilenilen kalıpların, niteliklerin ve olayların belirlenmesine yardımcı olur. Birçok video akışının insan tabanlı yakından izlenmesi kesinlikle mümkün değildir. Video analitiği sayesinde sistem, video operatörlerini önemli olaylar konusunda uyarabilir ve belirli eylemleri veya prosedürleri otomatik olarak tetikleyebilir.

En yaygın video analiz türleri şunlardır:

Otomatik Plaka Tanıma (ALPR)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

      Otomatik Plaka Tanıma ( ALPR ), araç plakalarını tanımlamak ve okumak için çekilen video üzerinde optik karakter tanıma (OCR) teknolojisini kullanır. Kaynak videolar mevcut kapalı devre televizyondan (CCTV) veya video kameralardan, kolluk kuvvetleri kameralarından veya karayolu altyapılarına monte edilmiş yüksek hızlı ALPR kameralarından gelebilir.

 

Yüz tanıma

     

     

 

Yüz tanıma (veya daha spesifik olarak yüz tanıma) teknolojisi, dijital IP videodan insan yüzlerini tanımlama ve eşleştirme yeteneğine sahiptir. Bu veriler genellikle benzersiz yüz özellikleri eşleştirilerek kimliği doğrulanmış kullanıcılardan oluşan bir veritabanıyla karşılaştırılır. Yüz tanıma video analizleri bina ve çevre güvenliğini ve bilinen suçluların tespitini iyileştirebilir. Sahteciliği önlemek için (bir kişinin fotoğrafını kameraya doğru tutmak gibi), mekansal tanıma (görüntünün 2 boyutlu bir kaynaktan oluşturulmamasını sağlamak) ve canlılık kontrolleri (yüz özelliklerinin ince hareketi) genellikle uygulanır. 

Kalabalık Algılama 

    Kalabalık Algılama, tanımlanmış bir alandaki kapasite veya doluluk sorunlarını değerlendirmek için kalabalık yoğunluğunun algılanmasına olanak tanıyan gerçek zamanlı bir gözetim teknolojisidir. Kalabalık algılama uygulamaları arasında nüfus sayımı, halka açık etkinlik yönetimi, afet yönetimi, güvenlik izleme, askeri yönetim ve şüpheli etkinlik algılama yer alır.

Bırakılan yada Alınan Öğe Tespiti 

 

 

 

         Bırakılan yada Alınan Öğe Algılama, tanımlanmış bir alan içindeki statik nesnelerin görünümünü ve kaybolmasını izlemeye dayalı bir video analiz teknolojisidir. Teknoloji genellikle havaalanları veya metrolar gibi halka açık alanlarda potansiyel bombaları tespit etmek için kullanılıyor, ancak aynı zamanda yangın kaçış alanlarının temiz ve engelsiz kalmasını sağlamak için de kullanılabilir.

Hareket ve Nesne takibi 

 

 

 

 

     Video gözetiminde Hareket İzleme, önceden tanımlanmış bir ilgi alanı içinde hareket eden nesneleri güvenilir bir şekilde algılamak için tasarlanmıştır. Hareket izleme, askeriye, kritik altyapılar, eğlence, spor, sağlık ve robot bilimi dahil olmak üzere çok çeşitli endüstrileri etkilemektedir.

     Dış Mekan Nesne Takibi, dış ortamlardaki araçların ve insanların hareketlerini tespit etmeye ve izlemeye yönelik bir video analitiğidir. Nesne izleme uygulamaları arasında trafik kontrolü, görsel gözetim, adli tıp, insan-nesne etkileşimi, jest tanıma ve artırılmış gerçeklik yer alır. Yeni, yapay zeka tabanlı nesne izleme analitiği, araç veya kişi gibi nesnenin türünü tanımlayabiliyor.

Kişi Sayma 

   

 

     Kişi Sayaçları, belirli bir alandan geçen kişi sayısını sayan, iç mekan kullanımı için optimize edilmiş video analizleridir. Avantajlar arasında doluluk kontrolü, kapasite değerlendirmesi, satış ve dönüşüm ölçümleri, kişiselleştirilmiş ziyaretçi deneyimleri ve operasyonel etkinliğin ölçülmesi yer alabilir.

PTZ Otomatik İzleme 

   Pan-tilt-zoom (PTZ) otomatik izleme video analizi, PTZ CCTV güvenlik kameralarının görüş alanı içindeki insanları ve araçları takip etmesine ve yakınlaştırmasına olanak tanır. PTZ Otomatik İzlemenin bazı avantajları arasında daha az kör noktayla daha geniş bir görüş alanı, hareket izleme ve maliyet tasarrufu yer alır.

 

Hareket algılama

    Video Hareket Algılama (VMD), belirli bir alandaki fiziksel hareketi gerçek zamanlı olarak algılayan bir özelliktir. Hareket algılama analizleri IP kameralara, ağ video kayıt cihazlarına, video analizlerine ve video yönetimi yazılım sistemlerine yerleştirilmiştir

ELEKTROTEK GÜVENLİK TEKNOLOJİLERİ SAN. TİC . LTD ŞTİ.

PERPA TİCARET MERKEZİ A BLOK KAT:8 NO:721
ŞİŞLİ /  İSTANBUL

TEL: +90 212 210 18 72     EMAİL : info@eotomasyon.com

bottom of page