top of page

YENİ NESİL VİDEO ANALİTİK: GERÇEĞİ KURGUDAN AYIRITEDEBİLMEK (alıntıdır)

" Merhabalar Video Analitik sistemlerin geleceğini anlamak açısından Sayın Erez Goldstein'ın / Qognifay analizini sizlerle paylaşıyorum.

Orjinal metin için https://www.sourcesecurity.com/insights/generation-video-analytics-separating-fact-fiction-co-9744-ga.22322.html linkinden erişim sağlayabilirsiniz) "Bu yıl güvenlik sektörü fuarlarından herhangi birine katıldıysanız, şüphesiz 'yeni nesil video analitiği' ifadesini görmüş ve duymuşsunuzdur. Bu sadece akılda kalıcı bir pazarlama ifadesi mi yoksa arkasında daha fazla içerik mi var? Bir teknoloji olarak video analizi uzun yıllardan beri bizimle birliktedir, ancak çevresinde her zaman bir kafa karışıklığı ve gizem havası olmuştur; büyük ölçüde Hollywood filmlerinin yarattığı, her kameranın birbirine bağlı olduğu, bir operatörün ağda arama yapıp kameranın yerini tespit edebildiği bir ortam. Birkaç saniye içinde kötü adam.

Aramaya ve özellikle gerçek zamanlı aramaya odaklanan şu anda piyasada bulunan en yeni video analiz çözümleriyle, birçok açıdan gerçeğin kurguyu yakaladığını söylemekten memnuniyet duyuyorum. Bu çözümler denenmiş, test edilmiş ve arama süresinin saatlerden dakikalara, hatta saniyelere indirilmesine yardımcı olduğu kanıtlanmıştır.

Gerçek zamanlı arama analitiği

Gerçek zamanlı arama analitiği, kontrol odasının en önemli görevlerinden biri olan ilgilenilen kişiyi bulmayı ele alır. Basitçe söylemek gerekirse, arama süresini azaltarak olumlu bir sonuç elde etme şansınızı önemli ölçüde artırırsınız. İster kayıp bir çocuğu ebeveynleriyle yeniden buluşturmak için gerçek zamanlı olarak çalışmak, ister bir terör şüphelisinin yakalanmasına yardımcı olmak, ister büyük bir olayın ardından yetkililerle birlikte çalışmak olsun, her saniye önemlidir.

İlgilendiğiniz kişinin şu anda nerede olduğunu bilmek hayati önem taşır ancak baz durumlarda mülke ne zaman ve nerede girdiğini de bilmek isteyebilirsiniz.

Ancak teknoloji, o kişinin CCTV ağında şu anda nerede olduğunu belirlemekten bir adım daha ileri gidiyor. Evet, ilgilendiğiniz kişinin şu anda nerede olduğunu bilmek hayati öneme sahiptir, ancak bazı durumlarda mülke ne zaman ve nerede girdiğini, izlediği kesin rotayı, kiminle birlikte olduğunu ve gelmeden önce ne yaptığını da bilmek isteyebilirsiniz. şu anki konumlarında.

Gerçek zamanlı arama analitiği hakkında SSS

Yeni bir teknolojinin piyasaya sürülmesiyle birlikte, onun ne olduğu, ne yapabileceği ve onu kullanmayı düşünecek altyapıya sahip olup olmadığınız konusunda her zaman bir kafa karışıklığı olacaktır. Bunu akılda tutarak, gerçek zamanlı arama analitiği hakkında bana birçok kez sorulan ilk on soruyu burada bulabilirsiniz:

  1. Kimi arayabilirim? İlgili herhangi bir kişi

  2. Arama neye göre yapılıyor? Tam vücut görüntüsü, dokular, renkler ve benzersiz özellikler

  3. Referans olarak ne kullanabilirim? Fotoğraf, video görüntüsü veya insan kompoziti yükleyin

  4. Mega piksel kameralara ihtiyaç var mı? Şüpheli Arama, kamera türünden bağımsızdır. Görsellerin renkli CIF-Full HD çözünürlükte ve QRT veya daha yüksek kare hızında olması gerekir

  5. Arama süremi kısaltmama nasıl yardımcı olur? İlgisiz görsellerin %95'ini filtreler

  6. Şüphelinin yerini ve hareketlerini nasıl öğrenebilirim ? Şüphelinin güzergahı haritada gösteriliyor

  7. Önerilen ortam nedir? Teknoloji iç ve dış mekanlarda kullanılabilir

  8. Gerçek zamanlı olarak çalışıyor mu? Evet, gerçek zamanlı arama saniyeler içinde başlatılabilir

  9. Yaygın kullanım durumları nelerdir? Davetsiz misafir araması, kayıp çocuk, başıboş çanta sahibi, tanığın bulunması

  10. Şu anda teknoloji nerede kullanılıyor? Ulaşım merkezleri, havaalanları, şehir merkezleri, hastaneler, devlet tesisleri ve spor etkinlikleri Yeni nesil video analizleri büyük ölçüde burada ve şimdidedir

Pratik uygulama

Peki günlük güvenlik operasyonlarında nasıl kullanılabilir? Pratikte nasıl çalıştığını en iyi şekilde açıklamak için burada bir örnek var…

Bir Cumartesi öğleden sonradır ve bir aile bir spor etkinliğine katılmaktadır. Stadyumda 60.000 kişi bulunuyor ve maçın başlamasına 30 dakika kala giriş kapılarını çevreleyen salonlar oldukça kalabalıklaşıyor. Turnikelerden geçmek için sıraya giren aile, stadyuma girer girmez altı yaşındaki oğullarından ayrılıyor. Panik içinde en yakındaki görevliden yardım isterler, o da anons sistemi üzerinden bir anons yapılmasını ayarlar ve aynı zamanda kontrol odasına da haber verir.

Görevli kontrol odası operatörüne genç çocuğun tanımını verir (kısa sarı saç, açık mavi ceket ve küçük sarı sırt çantası). Bir insan bileşimi (avatar olarak da bilinir) oluşturarak bu bilgiyi hızlı bir şekilde sisteme giriyor ve beş saniyeden kısa bir süre içinde, tanıma uyan bir kişinin güvenlik kamerasında göründüğü bir dizi görüntüye bakıyor. Aramanın yüksek hızı, sistemin stadyum kompleksi içinde ve çevresinde bulunan her kameradan verileri gerçek zamanlı olarak yakalaması, dizine eklemesi ve saklaması sayesinde mümkün olmaktadır.

Aramanın yüksek hızı, sistemin verileri gerçek zamanlı olarak yakalaması, dizine eklemesi ve saklaması sayesinde mümkün olmaktadır. Operatör, söz konusu çocuğun o olduğunu doğruladıktan sonra, bilinen son konumunun kamera görüntüsünü seçiyor ve gerçek zamanlı görüntü, onun büfelerde sıkıntılı göründüğünü açıkça gösteriyor. En yakın kahyaya haber verilir ve o, ailesiyle yeniden bir araya gelene kadar çocuğun yanında bekler. Bu olayla ve diğerleriyle ilgili tüm bilgiler hem eğitim amacıyla hem de stadyum personelinin olayların tekrarlanma olasılığını azaltmak amacıyla iyileştirmeler yapmasına yardımcı olmak amacıyla günlüğe kaydedilir.

Bu, bir spor etkinliğinde veya alışveriş kompleksinde yaygın bir senaryodur ancak aynı süreç, deniz veya havaalanı ulaşım merkezi veya tıbbi tesis gibi tek veya birden fazla alanda yüzlerce veya binlerce kameranın bulunduğu siteler için de uygulanabilir. Dahası, bu örnekteki spor stadyumu, halihazırda mevcut olan altyapıyla çalıştığından, gerçek zamanlı arama analitiğini dağıtmak için herhangi bir pahalı kamera yükseltmesine ihtiyaç duymuyordu.

Şu anda yeni nesil video analizleri

Yeni nesil video analizleri büyük ölçüde burada ve şimdidedir; aslında gerçek zamanlı olarak gerçekleşir! Dahası, bu sadece nadir olayların ele alınması için değil, aynı zamanda kontrol odası operatörlerinin zamanının çoğunu alabilen günlük olaylar için de geçerlidir ve herhangi bir olayı ele alırken zamanın bir numaralı kritik faktör olduğunu bir kez daha vurgulamak isterim.

Yarının film yapımcıları güvenlik sektörünü etkilemek, hatta ilham vermek istiyorlarsa oyunlarını büyük ölçüde geliştirmek zorunda kalacaklar.12 görüntüleme0 yorum

Comments


ELEKTROTEK GÜVENLİK TEKNOLOJİLERİ SAN. TİC . LTD ŞTİ.

PERPA TİCARET MERKEZİ A BLOK KAT:8 NO:721
ŞİŞLİ /  İSTANBUL

TEL: +90 212 210 18 72     EMAİL : info@eotomasyon.com

bottom of page